Product Overview
| Property | Value |
| Product Name | Ethane C2H6 |
| CAS No. | 74-84-0 |
| UN Number | UN1035 |
| Purity | 99.9% / 99.995% / 99.999% |
| Packing | 40L, 47L cylinder (GB, ISO, DOT) |
| Filling Content | 13.5kg/cyl |
Transportation
| Property | Value |
| DOT Shipping Name | Ethane, Compressed |
| DOT Classification | 2.1 |
| DOT Label | Flammable Gas |
| Shipped as | Compressed Gas |
Technical Information
| Property | Value |
| Cylinder State @ 21.1°C | Gas |
| Molecular Weight | 30.069 g/mol |
| Specific Gravity (air=1) | 1.04 |
| Flammable Limits in Air | 3-12.4% |
| Auto Ignition Temperature | 472 °C |
Applications
Ethane is used as a calibration gas standard, in chemical synthesis as a feedstock for ethylene production, and as a fuel gas. In the semiconductor industry, it is used in CVD processes. Other applications include gas chromatography, refrigeration, and research.