Product Overview
| Property | Value |
| Product Name | Isobutane i-C4H10 |
| CAS No. | 75-28-5 |
| UN Number | UN1969 |
| Purity | 99.5% / 99.95% / 99.99% |
| Packing | 40L cylinder (GB, ISO, DOT) |
| Filling Content | 50kg/tank |
Transportation
| Property | Value |
| DOT Shipping Name | Isobutane |
| DOT Classification | 2.1 |
| DOT Label | Flammable Gas |
| Shipped as | Liquefied Gas |
Technical Information
| Property | Value |
| Cylinder State @ 21.1°C | Liquid |
| Molecular Weight | 58.124 g/mol |
| Specific Gravity (air=1) | 2.01 |
| Flammable Limits in Air | 1.8-8.4% |
| Auto Ignition Temperature | 460 °C |
Applications
Isobutane is used as a refrigerant (R-600a), calibration gas standard, and aerosol propellant. It is also used as a feedstock for alkylation in gasoline production, and in foam blowing applications as an environmentally friendly alternative to CFCs.