Product Overview
| Property | Value |
| Product Name | Neopentane (2,2-Dimethylpropane) C5H12 |
| CAS No. | 463-82-1 |
| UN Number | UN2044 |
| Purity | 99% |
| Packing | 40L cylinder (GB, ISO, DOT) |
| Filling Content | 30kg/cyl |
Transportation
| Property | Value |
| DOT Shipping Name | 2,2-Dimethylpropane |
| DOT Classification | 2.1 |
| DOT Label | Flammable Gas |
| Shipped as | Liquefied Gas |
Technical Information
| Property | Value |
| Cylinder State @ 21.1°C | Liquid |
| Molecular Weight | 72.151 g/mol |
| Specific Gravity (air=1) | 2.49 |
| Flammable Limits in Air | 1.4-7.5% |
| Auto Ignition Temperature | 450 °C |
Applications
Neopentane is used as a calibration gas standard, in chemical research, and as a blowing agent in foam production. It is also used in gas chromatography as a reference standard and in scientific research for physical property studies.