Product Overview
| Property | Value |
| Product Name | 1-Butene C4H8 |
| CAS No. | 106-98-9 |
| UN Number | UN1075 |
| Purity | 99.7% |
| Packing | 40L cylinder (GB, ISO, DOT) |
| Filling Content | 0.53 kg/L |
Transportation
| Property | Value |
| DOT Shipping Name | Butylene |
| DOT Classification | 2.1 |
| DOT Label | Flammable Gas |
| Shipped as | Liquefied Gas |
Technical Information
| Property | Value |
| Cylinder State @ 21.1°C | Liquid |
| Molecular Weight | 56.108 g/mol |
| Specific Gravity (air=1) | 1.94 |
| Flammable Limits in Air | 1.6-10% |
| Auto Ignition Temperature | 385 °C |
Applications
1-Butene is used as a comonomer in polyethylene production (LLDPE), in organic synthesis, and as a chemical intermediate. It is also used in the production of butylene oxide, secondary butyl alcohol, and as a calibration gas standard.